O nas


Foto: Łukasz WojtczakMuzeum Ziemi Sochaczewskiej posiada własną Grupę Rekonstrukcji Historycznej. Obszarem jej działania jest odtwarzanie oddziału piechoty WP z okresu II Rzeczypospolitej. Grupa przyjęła za swego patrona II batalion 18 pułku piechoty, który we wrześniu 1939 roku bohatersko bronił Sochaczewa. W dnach 12-15.IX, batalion, w walkach o miasto, poniósł straty sięgające 80% stanu, poległo wielu żołnierzy i oficerów a wśród nich 15.IX - dowódca batalionu major Feliks Kozubowski. Muzealna Grupa Rekonstrukcji Historycznej II/18 pp zaczęła się kształtować już w roku 1999. Jej trzon stanowili harcerze z 24 Środowiskowej Drużyny Harcerskiej im. T. Zawadzkiego „Zośka” z ZHP Sochaczew.

Pierwszym przedsięwzięciem była organizacja pokazu plenerowego pt. "Sieczychy 1943". W marcu 1999 roku, 24 ŚDH obchodziła 25-lecie założenia i przy okazji obchodów rocznicowych harcerze odtworzyli epizod z ataku na strażnice niemiecką w Sieczychach, w której poległ Tadeusz Zawadzki „Zośka”. Kilka miesięcy później, na polach w Witkowicach, harcerze 24 ŚDH wspólnie z 14 DH im "14 Pułku Ułanów Jałowieckich" odtwarzali po raz pierwszy epizod z Bitwy nad Bzurą. Ta pierwsza próba, skromnej ale jakże wymownej inscenizacji stała się zapowiedzią i pierwszym krokiem w kierunku organizacji widowiska "Bzura". Nie było ani jednego roku "Bzury", w którym członkowie MGRH nie pracowali przy jej organizacji. Przez wszystkie lata jej trwania aż do roku 2007, grupa korzystała z wypożyczonych mundurów. Latem 2007, za pośrednictwem Fundacji Polonia Militaris pierwszych 8 kompletów mundurów wz.19 sfinansował Burmistrz Miasta Sochaczew. Ponieważ jest to tylko część koniecznego wyposażenia, dlatego Grupa poszukuje dalszych darczyńców, którzy mogliby pomóc w wyposażeniu reszty oddziału.

Od chwili usamodzielnienia się pod kątem wyposażenia w 2007 roku, MGRH II/18 pp w sile od 8- 15 osób brała udział w 15 imprezach i widowiskach plenerowych w różnych miejscach na terenie kraju. W skład działań wchodziły rekonstrukcje – bitwy , defilady, prezentacje dioram historycznych, akcje promocyjne Muzeum Ziemi Sochaczewskiej, akcje porządkowe na cmentarzach z okresu I i II wojny światowej. Obecnie Grupa liczy 20 członków, celem jej działalności jest oddanie hołdu poległym ze wrześniu 1939, promocja Muzeum Ziemi Sochaczewskiej a także eksperyment historyczny polegający na stwarzaniu podczas imprez plenerowych, warunków i rzeczywistości zbliżonej do wydarzeń Bitwy nad Bzurą.
II/18pp

Foto: Łukasz WojtczakDziałalność Grupy wymaga niejednokrotnie różnorakiego wsparcia życzliwych inicjatywie ludzi, firm i instytucji.
Należą do nich: Jerzy Żelichowski - burmistrz miasta Sochaczew, Joanna Szymańska - wójt gminy Młodzieszyn,Maciej Wojewoda - dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej, Paweł Rożdzestwieński - Fundacja Polonia Militaris, Jacek Haber- Prezes Fundacji Wojskowości Polskiej, Mirosław Kaczorowski - firma "Tramex"; fotografowie - Karol Pruski, Witold Święcki, Jakub Wasilewski, Łukasz Wojtczak; Firma "MARS" - Polska, Stowarzyszenie „e-Sochaczew”, GRH „Kampinos”, GRH’AA7”, GRH „Marienburg” i inni.